Spacer po Lublinie

IMG_20150721_114723Najtrudniej być turystą w swoim mieście. Wydaje Ci się, że znasz je na wylot, w najbardziej turystycznej części byłeś już przecież miliony razy, wiesz, że kiedyś, chyba w średniowieczu, jakiś człowiek założył to miasto, jest nawet jakiś gotycki kościół, potem sprzedawali tu zboże, a jak przyszła wojna, to wszystko zniszczyła. I co tu zwiedzać. A kiedy już wyjdziesz, okazuje się, że wcale tego miasta nie znałeś i już rozumiesz dlaczego przyjeżdża tu tylu turystów.

Nawet jeśli nie mieszkasz w mieście, świetnie jest odkrywać nowe. Na wsi to dużo łatwiejsze – w lasach kryje się mnóstwo skarbów! Ja ostatnio odkryłam pole porzeczek w środku lasu, otwartą ambonkę z widokiem za milion dolarów, a bezludne jeziorka i rzeczki są najlepszą nagrodą.

Ostatnio miałam okazję mieszkać przez miesiąc w mieście, do którego do tej pory tylko często przyjeżdżałam. Tu mieszkał przez pewien czas Brodacz i tu załatwiałam czasem jakieś formalne sprawy, bo to moje miasto wojewódzkie.

Lublin. Jedyne takie miasto, w którym nie przejdziesz przy dworcu nie zapytany ze wschodnim akcentem czy palisz papierosy (dziś okazja, po 7 złotych!), w którym drugim językiem wcale nie jest angielski, tylko ukraiński. Miasto, w którym ludzie się nie spieszą i biorą życie takim, jakie jest. Miasto, w którym zabytkowa część jest najpiękniejsza nieco dalej niż przy głównym deptaku, a najlepsze perełki ukryły się w zakątkach. A jeśli już o perłach mowa, Lublin to miasto, w którym produkuje się nie tylko najbardziej lubelskie piwo na świecie, ale po prostu najlepsze!

IMG_20150721_142402

 IMG_20150721_115932

Kiedy tak błąkałam się po Starym Mieście, przypominało mi się Wilno. Podobna architektura, podobny, leniwy klimat. Nic dziwnego, w końcu w Lublinie zawarto przecież Unię z Wielkim Księstwem Litewskim, której wpływy można obserwować do dziś właśnie w architekturze.

IMG_20150721_135213

IMG_20150721_141113

Historia Lublina sięga nieco dalej niż czasów renesansu. Jakiś czas temu odnaleziono tutaj grobowce sprzed 5 tysięcy lat, a regularne osadnictwo zaczęło się około VI wieku, czyli czasów jeszcze przed Mieszkiem I. Mamy więc całkiem spory kawał historii do odkrycia.

IMG_20150721_140309

Co ciekawe, Lublin przez kilka miesięcy był stolicą Polski. W 1809 roku buntownicy wyzwolili miasto spod zaboru austriackiego i zaczęli odbudowę wyzwolonego kraju. Niestety już w 1815 roku cała Lubelszczyzna weszła w skład Królestwa Polskiego i znów staliśmy się podlegli, tym razem Rosjanom.

IMG_20150721_155404

Po I wojnie światowej Lublin zaczął się prężnie rozwijać – powstał KUL i sporo fabryk, w tym fabryki lotnicze. W mieście mieszkało wielu Żydów, a świat chrześcijański od żydowskiego oddzielała Brama Grodzka, dzisiaj tworząca bramę Starego Miasta od strony Zamku. Większość Żydów straciła życie w czasie II wojny światowej w obozie koncentracyjnym na Majdanku.

IMG_20150721_131333

Pierwszy Zamek został wybudowany w średniowieczu, dziś z tamtych czasów została już tylko wieża i przepiękna Kaplica Świętej Trójcy, od stóp do głów wymalowana freskami. Dzisiejszy wygląd zamek zawdzięcza obudowie w celu… stworzenia w nim carskiego więzienia. Służył do tego aż do 1954 roku!

IMG_20150721_114906

Lublin to miasto kultury. Lubię pomysł wierszy na ścianach, kilka murali, Carnaval Sztuk Mistrzów, Noc Kultury, Inne Brzmienia… W tym niepozornym mieście dzieje się dużo, szczególnie latem. Cały czas trwa jeszcze Most Kultury i Miasto Movie, niedługo zaczyna się Jarmark Jagielloński, zaraz potem Festiwal Smaku. Jest co robić!

Reklamy

Podziel się swoim zdaniem.

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s