Wilno, dzień czwarty – Republika Užupis.

Don’t understand a word? Try Podczytywka in English.

W22

Užupis, czyli Zarzecze, to dzielnica w Wilnie, która 1 kwietnia 1997 roku ogłosiła się niepodległym bytem. I władze miasta na to przystały. Pod koniec lat 90-tych, Užupis był nędznym rejonem miasta, w który bali zapuszczać się nawet najwięksi śmiałkowie. Coś jak warszawska Praga, ul. Legionów w Łodzi czy Nowa Huta. Dzięki temu mieszkania były tam tanie (choć trudno nazwać sypiące się kamienice, zostawione same sobie po wojnie, mieszkaniami), a nawet darmowe. Artyści więc nie narzekali i powolutku Zarzecze stawało się zaludnione przez coraz bardziej oryginalnych mieszkańców.

Užupis ma dzisiaj swojego burmistrza (wesołego starszego pana z brodą, który swoim „anielskim” śpiewem umila czas spacerującym po Pilies gatve), biskupa, flagę z dziurą w środku a także konstytucję, zapisaną już w kilkunastu językach. Konstytucja daje wszystkim obywatelom Republiki m.in. prawo do dachu nad głową czy posiadania kota.

Dzisiaj kamienice w dużej części są odnowione i możliwe do użytku, znajdziemy tu sporo galerii i kilka klimatycznych knajpek oraz trochę street artu, a najwięcej kryje się w bramach.

W23

Uzupis wita! Na każdą porę roku zaplanowano inny kolor transparentu i flagi. Na początku zmieniano je sumiennie, dziś już niekoniecznie. I tak w maju transparent był, owszem, wiosennie zielony, ale flaga nadal zimowa – niebieska.

W43

W44

Konstytucja w kilkunastu językach.

W42

Pomnik Archanioła Gabiela w centrum Zarzecza. Wcześniej na kolumnie stało JAJO. Nie wierzycie, to sprawdźcie w Wikipedii!

W41

wilno10

 

 

Poprzednie posty o Litwie znajdziecie tutaj.

W następnym odcinku litewskiej serii to, co łasuchy lubią najbardziej, czyli jedzenie!

Jeśli chcesz być na bieżąco, śledź mnie przez bloglovin:
Follow on Bloglovin

Ponieważ jestem w podróży, post opublikował się automatycznie. 

Reklamy

Podziel się swoim zdaniem.

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s