Jak działa Antonisz?

Książka – przewodnik. Do nabycia w Muzeum
wraz z płytką z siedemnastoma filmami Antonisza.
Cena zabójcza – 99zł. Cóż, nie pokusiłam się.

Kiedyś na warsztatach fotograficznych puszczono nam Ostry film zaangażowany, a potem za zadanie dano stworzenie własnej klatki non-camera i wywołanie. I wtedy całkowicie przepadłam.

Ostatnio idąc krakowską ulicą zobaczyłam plakat. I wiedziałam, że muszę, po prostu muszę iść na tę wystawę. Przepadłam po raz kolejny. Julian Antonisz to prawdziwy człowiek renesansu, genialny artysta, wynalazca i złota rączka. A przede wszystkim prekursor techniki non-camerowej, polegającej na tworzeniu obrazów bezpośrednio na filmie, bez udziału aparatu czy kamery.

Klatki takie są zazwyczaj drapane i barwione. Antoniszczak jednak tworzył własne przyrządy, które ułatwiały mu pracę. Był to m.in pantograf-animograf fazujący 24-klatkowy, który przenosił za pomocą igły obraz rysowany na kartce na film. Co ciekawe, Antonisz rysował na nim dwie klatki równocześnie – prawą i lewą ręką. Stworzył też drukarkę filmową i przenośny, turystyczny aparat do rysowania i malowania bezpośrednio na taśmie filmowej. Najciekawszymi wynalazkami jednak są chyba dzwiękownica unikalna żyletkowa (robi na poczekaniu dwa ślady asymetryczne) oraz czytnica optyczna, która zamieniała sygnał głosowy na wibracje ostrza żyletki – żyletka cięła taśmę magnetyczną, co następnie było odczytywane jako ścieżka dźwiękowa w filmach (Co widzimy po zamknięciu oczu i zatkaniu sobie uszu) oraz chropograf skaningowy, przetwarzający płaski, drukowany lub malowany obraz na szereg rowków i wzniesień, tak, by „oglądać” palcami mogły go osoby niewidome. Nikt jednak nigdy nie zainteresował się tym wynalazkiem – wydaje mi się, że nawet do tej pory (jeśli coś takiego już istnieje, to poprawcie mnie koniecznie!).

Wszystkie wymienione wynalazki i kilka innych zobaczyć można na wystawie. W MNK oglądać można też większość filmów Antoniszczaka. Kilka z nich widziałam już wcześniej, ale spora ich liczba była dla mnie nowością. Bardzo spodobały mi się filmy Ze świata nauki – teoria naukowa inż. Fipka (część Polskiej Kroniki Non-Camerowej nr 5, wersja B) oraz Czyżby wolny rynek w organizmie biologicznym? traktujący o tym, co się dzieje z człowiekiem PRL-u, gdy widzi dolary.

Antonisz bardzo trafnie komentował aktualną sytuację w kraju, śmiał się z groteskowych wydarzeń lat 70. i 80. Musiał też być niezłym chomikiem. Na wystawie zobaczyć można tony papierów i notatek, pomysłowników i teczek na najróżniejsze wycinki, informacje, złote myśli itp.

Polecam zatem wybrać się do Gmachu Głównego Muzeum Narodowego w Krakowie na wystawę (biletowaną, acz niedrogą – bilet studencki kosztuje 6zł, normalny 10zł) każdemu, kto potrafi myśleć niestandardowo, lubi nowości i nie boi się ich. Osoby bardziej „konserwatywne” w myśleniu mogą nie czuć się zainteresowane, szczególnie filmami, które są bardzo eksperymentalne.

Wystawa dwujęzyczna, polsko-angielska, wszystkie filmy z napisami angielskimi. Śmiało zabierać możecie znajomych obcokrajowców!

Pomysłowniki. Dziś to się nazywa scrap journal :)

Obszerny rozdział na temat działania urządzeń.

Kadry z filmów.

Jak działa jamniczek to ponoć najpopularniejszy film Antonisza.  Na wystawie można zobaczyć taśmę i oczywiście obejrzeć film :).

Zdjęcia też potrafił robić! Fragmenty notatników.

Jakość moich zdjęć nie powala, za co przepraszam, ale całkowicie się nie przygotowałam fotograficznie do ekspedycji, a poza tym komórkę łatwiej ukryć w sytuacji zagrożenia :)

Reklamy

4 myśli w temacie “Jak działa Antonisz?

  1. W Krk będę 10-ego. planuje wybrać się na wystawę human body, ale Muzeum Narodowego też mi chodzi po głowie. teraz do Szuflady Szymborskiej dorzucam Antoniusza :)

  2. Na The Human Body byłam, świetna sprawa. Miałam co prawda za przewodnika fascynata anatomii człowieka, której to fascynacji nie podzielam w takim stopniu, ale było warto. W razie czego studenci medycyny czekają na pytania zwiedzających. W Muzeum Narodowym aktualnie sporo wystaw, jest w czym wybierać. Szuflada Szymborskiej skromna, ale niesamowita. Najlepszy jest regał z książkami :) Uważaj tylko na tego 10-tego. To poniedziałek, a w poniedziałki niestety większość muzeów w Krakowie zamknięta.

Podziel się swoim zdaniem.

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s