40 batów za wolność.

Lubna Ahmed Al-Hussein została ukarana więzieniem za… noszenie spodni. Kara za takie „nieprzyzwoite lub niemoralne zachowanie” dotyka codziennie kilkanaście, kilkadziesiąt, kto wie, może i kilkaset kobiet w Sudanie. Artykuł 152 sudańskiego kodeksu karnego za to „wykroczenie” przewiduje 40 batów, grzywnę lub miesiąc więzienia. Lubna Hussein postanowiła się temu sprzeciwić. Zbuntowała się w oczekiwaniu na proces, chciała, aby cały świat poznał problemy Sudanek, żeby zobaczył, w jak nieludzki sposób są traktowane. Restrykcje co do ubioru kobiet zwykle tłumaczone są treściami Koranu. Jednak okazuje się, że w żadnym miejscu świętej księgi islamu nie odnajdzie się nakazów i zakazów związanych z ubraniem wiernych. Co ciekawe, karane są nie tylko muzułmanki, ale również chrześcijanki i wyznawczynie religii animistycznych. Ceną wolności jest 40 batów.

Dzięki Lubnie sytuacja w Sudanie powoli zaczyna się zmieniać. Kobiety przede wszystkim zmieniają sposób myślenia – nie wstydzą się już chłosty, przecież na nią niczym nie zasłużyły, są tylko ofiarami systemu. Sudanki chcą walczyć, nie boją się już tak bardzo noszenia spodni. Idą ulicą z podniesioną głową.

Jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej i być może sami pomóc, to zapraszam na podlinkowane strony: [KLIK], [KLIK]

Wywiad z Lubną dla francuskiej telewizji (po angielsku):

Reklamy

4 myśli w temacie “40 batów za wolność.

  1. przeraża mnie radykalność niektórych ludzi, bo to nawet nie chodzi o wyznawaną przez nich religię, ale indywidualne spaczenia w ich umysłach.

  2. Przegięcie w żadną stronę nie jest dobre – ani zbyt duży radykalizm, ani zbyt duża swoboda obyczajów. Dobrze też by było, gdyby w każdym kraju człowiek mógł decydować o sobie, bez względu na płeć. Źle jest, kiedy czyjeś poglądy są tłumione przez chore przepisy, które pozytywne są tylko dla jednej strony, zwykle tej je ustalającej.

  3. Cześć!
    Wiem jak odbierane są takie wiadomości, bo sama piszę bloga, ale mimo wszystko spróbuję. Wiesz dlaczego? Bo chcę pomóc koleżance. Niesamowicie utalentowana bloggerka wydała książkę, ale w naszym kraju nie wspiera się debiutantów. Książka ma same pozytywne recenzje, więc na pewno spodoba się ludziom, jeśli ją przeczytają. Może i Ty się skusisz?
    Chociaż sprawdź: http://www.o-k.xn.pl

Podziel się swoim zdaniem.

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s